نمایش سبد خرید من

ناغان : نگین گردشگری در چهارمحال و بختیاری

ناغان : نگین گردشگری در چهارمحال و بختیاری

0

برای شروع باید بدانیم که ناغان 5 قرن سن دارد . یعنی پانصد(500) سال  که زمان زیادی میباشد ،   ناغانیان قدیم جزء اولین کسانی بودند که برای سکونت به دلیل فراوانی طبیعی ( سرچشمه های فراوان آب )  این منطقه را انتخاب کردند و در میان سبزکوه شروع به یکجا نشینی کردند  . 

 

دره عشق

دره عشق یکی از زیباترین دره های کشوردر استان چهارمحال و بختیاری است که دارای آبشارهای متعدد فصلی و دائمی در دو طرف دره، جنگل های گسترده بلوط، روستاهای تاریخی، چشمه آب معدنی گوگردی و… است که در وسط دره رودخانه پر آب کارون جریان دارد. دره عشق  در بخش جنوب غربی استان و دربخش ناغان واقع گردیده است .دره عشق منطبق بر گسل اصلی زاگرس است و در واقع این دره محل برخورد دو صفحه بزرگ تکتونیکی در گذشته زمین شناسی است. کوه های مملو از درختان بلوط به همراه صخره ها و پرتگاه های فراوان در جنوب غرب جلوه گری می کنند.

دره عشق - ناغان

آبشار زیبای دره عشق

این آبشار زیبا در نزدیکی روستای دره عشق یکی از جاذبه های مهم این منطقه به شمار می رود. این آبشار در دل جنگلهای منطقه حفاظت شده هلن و در منطقه مشایخ قرار داشته و منظره ای زیبا و دیدنی را برای علاقه مندان به طبیعت رقم زده است.

 

 

جالب است بدانید که در مسیر رسیدن به آبشار دره‌ی عشق، پلی از جنس سیم وجود دارد که در روستای «دو پلان» قرار دارد. این پل سیمی کوچ‌رو، در واقع در روزگار گذشته راه عبوری و تردد عشایر کوچ‌نشین بوده است که امروزه از آن استفاده‌ای نمی‌شود و به عنوان میراثی کهن، از آن محافظت می‌شود. این پل بسیار ضخیم است و از ۸ رشته‌ سیم تشکیل شده است. سازندگان آن را با استفاده از میخچه‌های فلزی بسیار محکم به طرفین دره وصل کرده‌اند و دیواره‌ی کوتاه پل و کف آن را با کمک تخته‌های چوبی، پوشانده‌‌اند. با این روش راهی امن و مناسب برای عبور انسان‌ها و حیوانات از روی دره، ایجاد شده است. تماشای رودخانه‌ی خروشان در زیر پل، در نوع خود هیجان‌انگیز و جالب است.

طبق روایت محلی‌ها، علت نامگذاری این دره به دره‌ی عشق، به روزگار بسیار دور بازمی‌گردد. در آن دوران، عاشق و معشوقی در دو طرف دره زندگی می‌کردند که به دلیل نبود پل، امکان وصال آن‌ها وجود نداشت. سرانجام تنها راه رسیدن به یکدیگر را رفتن به داخل آب رودخانه می‌یابند. از آن زمان به بعد، این منطقه به دره‌ی عشق شهرت یافته است. هرچند در مورد صحت این افسانه، سندی محکم و قابل قبول در دست نیست.
رود کارون نیز با سرعتی آرام در مجاورت این آبشار، خرامان خرامان می‌خروشد و چشم‌اندازهایی بی‌نظیر را هنگام عبور از انارستان‌ها، شالیزارهای روستاهای این دره‌ی افسانه‌ای و دورک شاهپوری، رقم می‌زند.

 

جشنواره انگور در شهر ناغان

جشنواره یاقوت (انگور) با هدف معرفی آداب و سنن دیرین مردم بخش ناغان در مراحل برداشت انگور، معرفی توانمندی‌های آن در بخش گردشگری و جاذبه‌های طبیعی برای جذب گردشگر در تاریخ ۲۵ مهر ماه در شهر ناغان در شهرستان اردل برگزار می‌شود.

 

برپایی نمایشگاه با هدف معرفی محصولات جانبی انگور از مهم‌ترین محورهای برگزاری این جشنواره است.

 

انواع انگورهای مورد کشت در  ناغان ارقام عسگری، ریش بابا (لیف‌گائی)، مهره، سیاه پیازی، انگور قرمز شاهانی، یاقوتی، باریک و دانه دار (القی) است.بازدید از باغات، ایجاد امکان مشاهده مراحل مختلف استحصال شیره و شهد فرآورده‌های انگور و ایجاد غرفه‌هایی برای معرفی محصولات مختلف ناغان، صنایع دستی، آش محلی، نمایشگاه عکس، موسیقی محلی و کارگاه آموزشی برای کشاورزان و تقدیر از باغداران نمونه مهم‌ترین برنامه‌های اجرایی در این جشنواره است.این جشنواره با مشارکت شهرداری و شورای شهر ناغان، استانداری، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، جهاد کشاورزی و ارشاد اسلامی استان و با مشارکت‌های مردمی برگزار می‌شود.

 

مساحت باغات ناغان بیش از ۸۵۰ هکتار است که بیشتر زیر کشت انگور قرار گرفته است که اصلی‌ترین محصول باغات ناغان به شمار می‌رود.

سد معروف سولگان

این سد، محل جمع آوری آب باران و برفی میباشد که در فصلهای بارش(پاییز، زمستان و بهار) در آنجا جمع می شود وصرف استفاده اهالی ناغان در باغات و زمینهای کشاورزی این شهرمی شود.این سد افزون بر ۴۰۰هکتار از باغات و اراضی ناغان را ابیاری می کند.این سد قابلیت ذخیره سازی میزان پنج میلیون مترمکعب در سال را دارا است.این سد در فصل بهار و تابستان پذیرای هزاران پرنده مهاجرمی باشد که ازاقسام نقاط دنیا به این دیارکوچ کرده اند. در این سد انواع ماهیهای کوچک وبزرگ وجود دارد که گردشگران زیادی را ازجای جای ایران برای صید ماهی به اینجا می کشاند.

 

اقامتگاه بومگردی سایدا ناغان

اقامتگاه بوم گردی سایدا ، یک خانه باغ بزرگ در شهر ییلاقی و کوچک “ناغان” بوده و در مسیر اهواز به شهرکرد قراردارد

 

واقع در شهر ناغان از توابع کیار / استان چهارمحال و بختیاری

 

این اقامتگاه ، دارای ۴ اتاق با ابعاد : ۲۵ – ۱۵ – ۱۲ – ۱۲ مترمربع میباشد.

مسافت شهر ناغان تا شهرکرد (مرکز استان چهارمحال و بختیاری) ۷۵ کیلومتر است.

 

بنای تاریخی حمام ناغان

حمام قدیمی که در عهد قاجار در زمان سردار اسعد خان ناغان با جمع آوری پول از مردم ساخته شد ه جزء آثار تاریخی شهر به حساب می آید.

 

شیرهای سنگی ناغان

هر کجا که قدمت شیر مردی در دل خاک فرو خفت پیکره شیر سنگی به پا خاست تا یاد آور تجلی و جاودانگی افتخار ها و شکوهمندی تاریخ پیشینیان بزرگ و سر بلند و تبار و نیاکان خود باشد. وجود شیر های سنگی با هیبت و عظمت خاص خود نمایانگر این شکوه و وقار در سرزمین دلاوری و دانایی است. اکنون شیرهای سنگی فراوانی در اطراف ناغان و بر سر مزارهای قدیمی با عمر ده ها و صد ها سال وجود دارد. قدیمیترین شیر سنگی استان مربوط به دوره صفوی است.

 

روستای سررک

سررک، روستایی از توابع بخش ناغان شهرستان کیار در استان چهارمحال و بختیاری ایران است.  بافت این روستا، عشایری و سنتی، کوچه هایش سنگ فرش و خانه های مردم سنگی است و پوشش مردمانش بختیاری است.

چشمه گوگرد معدن

روستای زیبای معدن از توابع بخش ناغان و شهرستان کیار و دهستان مشایخ در شمار روستاهای کوهستانی بشمار می‌رود و دارای چشمه‌های متعدد با کانی‌های فراوان است. وجود گوگرد در چشمه‌های این روستا باعث ایجاد بوی گوگرد در اطراف چشمه‌ها شده است.
این روستا یکی از روستاهای کمتر توسعه یافته چهارمحال و بختیاری است، و آب چشمه‌های گوگردی آن بدون استفاده وارد رودخانه کارون می‌شود و این ظرفیت خدادادی بی‌استفاده از منطقه خارج می‌شود و هدر می‌رود. در حالی که می‌توان با سرمایه‌گذاری و ایجاد استخرهای آب و معرفی منطقه زمینه ورود مسافران بسیاری را از جمله بیماران را به منطقه فراهم کرد. این چشمه در کنار طبیعت زیبا، آبشار دره عشق و جنگل‌های بلوط قرار دارد که در فصل بهار زیبایی منطقه چندین برابر می‌شود. آماده‌سازی بستر لازم برای حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در تولید آب معدنی در چهارمحال و بختیاری باعث رونق اقتصادی، رفع بیکاری، افزایش درآمد سرانه مردم استان و ارزآوری برای کشور خواهد شد.

 • کمپین جمع آوری زباله های سولگان
 • اقامت در شهر ناغان
 • فروش محصولات کشاورزی و دامپروری ناغان
 • ناغان نگین چهار محال بختیاری

  ناشر

  0 نظرات

   هنوز برای این مطلب نظری داده نشده است

  ارسال نظرات

  کاربر مهمان هستید ؟

  برای ثبت نظر وارد شوید


  هنوز ثبت نام نکردید ؟ عضو شوید

  ناغان نگین چهار محال بختیاری ... همین الان شروع کنید
  ناغان