نمایش سبد خرید من

نظر خانم دوراند در مورد ناغان و بختیاری / خانم و آقای دوراند

نظر خانم دوراند در مورد ناغان و بختیاری / خانم و آقای دوراند

0

در میان سفرنامه ها گاهی اسامی مشابهی یافت می شود و دلیل آن مشترک بودن سفر یک زوج است. یکی از این نمونه ها سفرنامه خانم دوراند، همسر تیم دوراند، وزیر مختار انگلیس در ایران است .
 
به زبان خانم دوراند طرز رفتار و برخورد این کوه نشین ها ( بختیاری های ناغان ) از هرفرد اروپایی پسندیده تر بود .
از نظر دیدن زیباییهای ناغان هرچه بگویم کم است اینجا زیباییها از دست وسیعی به نام چغاخور شروع میشود وبعد از دشت وسیع سیلگون آن زیبا ترین چشم انداز را دارد و کوههای ان از دور دیده میشود حتی در تابستان نوک کوههای پر برف است که خود نمایی میکنند . این منطقه یکی از زیبا ترین مناطق بر روی زمین بوده و باغات و مردم این ناحیه عیاری دوچندان به این شگفتی خداوند داده اند .
 
کتاب "سفری پاییزی در ایران باختری" نوشته خانم E.R.Durand زوجه سر تیم دوراند وزیر مختار انگلیس بین سالهای ۱۸۹۴ تا ۱۹۰۰ میلادی در ایران است . این بانو که به همراه همسرش به ایران سفر کرده بود ، مشاهدات خود را در سفرنامه ای تدوین کرده و نکته ی جالب اینکه یک سفر در یک بازه زمانی را می توان از دیدگاه دو نفر بررسی کرد. آقای دوراند پست وزیر مختاری را در هند در حدود ۲۰ سال بر عهده داشت و در سال ۱۸۹۴ میلادی به ایران فرستاده شد تا همین پست را در ایران در اختیار گیرد. این ماموریت دوراند را می توان نشانه موقعیت حساس سیاسی انگلیس در ایران آن زمان تلقی کرد که همزمان با فعالیتهای سیاسی دولت روسیه تزاری در کشور بود .
سفری که خانم دوراند از آن با دقت تمام و چشمانی تیزبین سخن می گوید مربوط به قسمتی از فعالیتهای دیپلماسی و سیاسی دولت انگلیس در ایران جنوبی و باختری بوده است . نویسنده از نگارش این سفرنامه بیشتر قصد آن را داشته تا کسانی که بعد از او به سوی ایران می آیند با خواندن خاطرات او ، اطلاعاتی نسبت به جاهای دیدنی ایران به دست آورند و بتوانند بین دیده های خود و نوشته های کتاب، مقایسه کنند. زیرا نویسنده توجه بسیاری به ثبت ارتفاع ، فشار هوا، نوع پوشش گیاهی و آثار باستانی و دیدنی کرده است و می توان گفت این سفرنامه بیشتر شبیه کاتالوگهایی ست که هنگام ورود یک جهانگرد به خاک کشوری به او می دهند تا مکانهای دیدنی را بیشتر بشناسد و تصمیم بگیرد از کجا دیدن کند . البته با کمی کنکاش می توان مسائلی هر چند بسیار کم در مورد مسائل سیاسی ایران از لابلای این سفرنامه دید و اطلاعاتی هر چند اندک درباره ی گوشه ای از اوضاع اجتماعی دوران ناصری و اوایل سلطنت مظفرالدین شاه را بدست آورد.
این سفر در عصر روز دوشنبه ۲۶ سپتامبر سال ۱۸۹۹ میلادی از تهران آغاز می شود و پس از عبور از شهرهای قم ، کاشان، منطقه بختیاری ، اهواز، شوشتر و دزفول قرار است در برگشت از شهرهای میان کوه لرستان ، خرم آباد، بروجرد، اراک و قم گذشته و دوباره به تهران برگردند .
نویسنده سفرنامه یعنی خانم دوراند چشمانی تیزبین دارد و از ظاهر همه چیز سعی می کند عمق آن را ببیند . او مدام به توصیف و تفسیرهای ظاهری مشاهداتش می پردازد و بسیار سعی می کند مانند یک روانشناس عمل کند و مدام از ویژگی های مرامی افرادی که با آنها برخورد می کند صحبت می کند. این سفرنامه شامل ۱۸ بخش است که کاروان نویسنده در طی این ۱۸ فصل در حدود ۸۰ روز در راه بوده و مساحتی به طول ۱۲۰۰ مایل را می پیماید . در این سفرنامه نویسنده از مهمان نوازی ایرانی ها بسیار سخن می گوید و مردم ایران را بارها به سبب این ویژگی می ستاید .
از آنجایی که این سفرنامه بر مبنای خاطرات شخصی ست و به عبارتی دیده ها و شنیده های خانم دوراند است ، نویسنده به منبع دیگری اشاره نکرده است و فقط گاهی اوقات به جهانگردان قبل از خود اشاره هایی دارد .
 
 

 • کمپین جمع آوری زباله های سولگان
 • اقامت در شهر ناغان
 • فروش محصولات کشاورزی و دامپروری ناغان
 • ناغان نگین چهار محال بختیاری

  ناشر

  0 نظرات

   هنوز برای این مطلب نظری داده نشده است

  ارسال نظرات

  کاربر مهمان هستید ؟

  برای ثبت نظر وارد شوید


  هنوز ثبت نام نکردید ؟ عضو شوید

  ناغان نگین چهار محال بختیاری ... همین الان شروع کنید
  ناغان